Mniej energii, mniej wody, mniej tłuszczu – więcej smaku!

piec konwekcyjno parowy

Coraz częściej jadamy na mieście i coraz bardziej jesteśmy otwarci na nowe smaki. Zapach mięsa przesiąkniętego tłuszczem z frytury, który unosi się w całym lokalu gastronomicznym to już w większości przeszłość. W popularnych knajpach i restauracjach, gdzie gotuje się dużo, właściciele stawiają na coraz lepsze rozwiązania. Pod słowem „lepsze” kryją się nie tylko bogatsze doznania smakowe, ale i oszczędność – energii, wody, tłuszczu…

…od czego zacząć oszczędzać?

Jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi, oszczędzanie w lokalu gastronomicznym warto zacząć od inwestycji. Inwestycji, która choć nie należy do najtańszych – zwróci się szybko i przyniesie nieporównywalne korzyści. Wiele restauracji postawiło już na piece konwekcyjno-parowe, które zastępują wiele urządzeń, oszczędzają czas, miejsce oraz poprawiają jakość i warunki pracy. W piecach tego typu można nie tylko wypiekać, ale i gotować, grillować, wędzić, poddawać potrawy niskotemperaturowej obróbce termicznej lub też gotować na parze!

Jak to możliwe?

Piece konwekcyjno-parowe działają na zasadzie wymuszania ruchów gorących cząsteczek przy użyciu wentylatorów. Odpowiednio podgrzane powietrze przetłaczane jest przez filtry, które mają za zadanie oczyszczać potrawy z drobinek tłuszczu. Kolejnym etapem po odtłuszczeniu jest ponowne trafienie gorącego powietrza do komory za pomocą wentylatora.

Istotną kwestią przy całym procesie jest obecność pary wodnej w komorze. Sprawia ona, że potrawy nie wysychają, a proces gotowania, pieczenia czy blanszowania zachodzi szybciej.

A kiedy jest szybciej…

…to jest też taniej. Piece konwekcyjno-parowe pozwalają zaoszczędzić nawet do 30% energii, nie tylko dzięki obecności pary wodnej, ale również ze względu na doskonałą izolację termiczną. Są to urządzenia wysokowydajne pod względem energetycznym. Dzięki zastosowaniu cyrkulacji pary wodnej piece te oprócz energii pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% wody.

Kiedy porównamy proces smażenia czy pieczenia w piecu do tradycyjnych metod, możemy zauważyć również, że ilość tłuszczu będzie ponad 90% mniejsza. Potrawy przyrządzane w piecach konwekcyjno-parowych są spryskiwane tłuszczem podczas umieszczania ich w piecu. Podczas pieczenia nie dodaje się więcej tłuszczu właśnie dzięki zastosowaniu gorącego powietrza. Biorąc pod uwagę opisane wcześniej filtry, można też zauważyć, że spora część tłuszczy, która np. uwolni się podczas obróbki termicznej mięsa, osadzi się na filtrze. Nie przeniknie więc do powietrza ani, co gorsza, do organizmu konsumenta.

Klienci lokali gastronomicznych, w których korzysta się z pieców konwekcyjno-parowych szybko zdają sobie sprawę z tego, że przychodzą do lokalu po smak, a nie po zbędny tłuszcz.

Żadnych wad?

Piece konwekcyjno-parowe zasadniczo mają tylko dwie wady. Urządzania tego typu niestety nie sprawdzą się w przypadku lokali, w których przygotowuje się niewiele porcji mięsa „od zera”. Z drugiej strony przy dużym natężeniu ruchu w restauracji, gdzie w jednym momencie trzeba przygotować kilkanaście dań podlegających różnym rodzajom obróbki termicznej, wspomniany piec również nie będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Piece konwekcyjno-parowe mogą w danym momencie piec w konkretnej temperaturze i przy określonej wilgotności. W tym samym czasie niestety nie będziemy w stanie grillować. Mankament ten nie jest jednak na tyle istotny, aby z tego powodu zrezygnować z zakupu pieca. Szybkość przygotowywania potraw za pomocą pieców konwekcyjno-parowych pozwala bowiem na sprawne realizowanie zamówień i zwiększanie jakości obsługi klienta.

Dodaj komentarz