Bemary gastronomiczne – rodzaje i zastosowanie

Bemary gastronomiczne – rodzaje i zastosowanie

Bemary to popularne urządzenia grzewcze wykorzystywane w placówkach gastronomicznych. Wykonane ze stali nierdzewnej, przeznaczone są do przechowywania przygotowanych wcześniej potraw, a czasami, w zależności od potrzeb, również do ich transportu. Dzięki pojemnikom na żywność wyposażonym w specjalny system grzewczy możemy mieć pewność, że posiłki zawsze zachowają odpowiednią temperaturę. Wykorzystanie pary wodnej umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury przygotowanych potraw, jednocześnie gwarantując, że dania się nie przypalą i nie będą przywierać do dna naczynia. Na rynku dostępne są różne rodzaje bemarów, w tym modele jedno- i wielokomorowe, bemary stacjonarne, a także bemary jezdne. Wybór konkretnego bemaru uzależnionych jest od naszych potrzeb, preferencji lub specyfiki danego biznesu.

Bemary gastronomiczne – zastosowanie

Bemary mają szczególne zastosowanie w lokalach, w których konieczne jest przygotowanie większej ilości dań. Bemary są powszechnie używane w placówkach gastronomicznych takich jak bary, restauracje, stołówki szkolne czy kantyny pracownicze. Bemary gastronomiczne są stosowane także przez firmy cateringowe podczas szkoleń, spotkań, eventów i imprez masowych. Urządzenia tego typu są również coraz bardziej powszechne w restauracjach samoobsługowych. Dzięki bemarom mamy pewność, że serwowane dania nie wystygną i na długi czas zachowają swoje walory smakowe. Bemary mogą mieć jedną komorę lub kilka komór, w których można umieścić kilka różnych dań. Wygodną opcją jest kontrola systemu podgrzewania i możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury. Istnieją bemary z niezależną regulacją temperatury, czyli taką samą dla wszystkich komór. Możemy znaleźć również bemary, w których każda komora ma swój osobny system podgrzewania, dzięki czemu sterowanie temperaturą jest w pełni komfortowe i bardziej funkcjonalne.

Bemary stacjonarne

Jeżeli nie istnieje potrzeba przemieszczania przygotowanych potraw, dobrym rozwiązaniem jest zakup bemara stacjonarnego. Będzie on idealnym wyposażeniem kuchni w barze czy restauracji. Wykonane ze stali nierdzewnej bemary stacjonarne zapewniają komfort użytkowania, gdyż są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wygodne w czyszczeniu. Konstrukcja bemarów wyróżnia się solidnością oraz wytrzymałością. Większość bemarów posiada podgrzewane półki dolne, które zwiększają powierzchnię do przechowywania potraw, a także naczyń i sztućców.

Bemary jezdne

Bemary jezdne umożliwiają bezpieczne i sprawne transportowanie gotowych potraw. Bemary jezdne są wyposażone w kółka, które pozwalają na przemieszczanie ich w dowolne miejsce, przy użyciu niewielkiej siły. Urządzenia te posiadają zazwyczaj jedną dużą komorę lub kilka mniejszych. Duży zakres regulacji temperatury umożliwia jej dopasowanie do konkretnego rodzaju przygotowanych dań. Bemary mobilne zapewniają komfort i wygodę użytkowania.

Dodaj komentarz